Inne Spojrzenie

Podsumowanie 2008... Za siedmioma górami, za siedmioma lasami i oczywiście też za siedmioma morzami i rzekami siedzą sobie przed komputerem Jaś i Małgosia. Tak dzisiaj zaczyna się nasza bajka. Za pomocą czarodziejskiej myszki wchodzą oni w wirtualny świat: piękny i wspaniały, ale też groźny i niebezpieczny. Nagle i niespodziewanie do tego świata wkrada się okrutny, głodny i nienasycony smok zwany: WIRUSEM KOMPUTEROWYM. Smok ten pożera wszystko, co napotka na swojej drodze. Tak źle nie kończy się jednak ta bajka. Nasz Jaś i Małgosia odkrywają na szczęście, że mają przecież dwie zdrowe własne ręce i zdrową też własną wyobraźnię. Postanawiają rozprawić się z niedobrym smokiem - Wirusem. Rysują go i malują zachęcone nowym VI Międzynarodowym Konkursem Plastycznym, organizowanym przez Ognisko Pracy Pozaszkolnej nr 1 w Sosnowcu.

Tym razem bohaterem niezliczonej ilości prac plastycznych stał się: "czarny charakter". Został on pokazany bardzo kolorowo przez młodych artystów za pomocą zwykłych kredek, ołówków i farb w sposób niezwykły. Pośród ogromnej inwazji przeróźnych stworów, które dotarły na konkurs z czterech stron świata, jury konkursu miało bardzo trudne zadanie, by wyłonić i nagrodzić najdziwniejsze, a jednocześnie najciekawsze prace plastyczne.

Zostaliśmy zaskoczeni atakiem niespodziewanej ilości fantastycznych przedstawień związanych z tak trudnym tematem. Oprócz osób nagrodzonych, wszyscy uczestnicy zasłużyli na duże słowa uznania i gratulacje za odwagę plastyczną, dzięki której pokonane zostały wszystkie wirtualne smoki - "Wirusy".

Pragnę jednocześnie podziękować organizatorom konkursu za stworzenie prawdziwego wydarzenia artystycznego. Gratuluję świetnego pomysłu. Myślę, że idea konkursu jest bardzo ważna i cenna. W dzisiejszym zmechanizowanym i skomputeryzowanym świecie niech zwycięża w walce ze sztuczną wirtualną rzeczywistością pierwotna, naturalna chęć i potrzeba zostawienia po sobie śladu wykonanego własną ręką. Kończąc "happy endem" naszą bajkę, życzę dużo zdrowia i zdrowej wyobraźni, unikania wirusów, zarówno w sieci komputerowej jak i w życiu. Wszyscy wtedy będą - żyli długo i szczęśliwie.

Mariusz Wnukowski

Przewodniczący jury


Spokojnie. To nie komunikat o pladze wirusów, której obawia się każdy użytkownik komputera i Internetu. Podsumowujemy jedynie wyniki VI edycji Międzynarodowego Konkursu Plastycznego "Inne Spojrzenie", którego tematem przewodnim był właśnie wirus komputerowy. Podobnie jak w latach poprzednich temat przewodni stał się ćwiczeniem dla wyobraźni uczestników, okazją do pochwalenia się talentem, popisem możliwości warsztatowych. Istotniejsze, że stworzył możliwości do połączenia ekspresji twórczej z umiejętnością refleksyjnego spojrzenia na rzeczywistość.

Komputer - bez względu na szerokość geograficzną (otrzymaliśmy prace od uczniów z całej Polski oraz Rosji, Ukrainy, Białorusi i, po raz pierwszy w historii Konkursu, ze Szwajcarii) - jest narzędziem, za pomocą którego młodzi ludzie coraz częściej komunikują się ze światem. Świat, który w ten sposób stał się bliższy i dostępniejszy, nie do końca jest bezpieczny. Czai się w nim wirus stosujący różne strategie, by się rozprzestrzenić. Może wywołać lekką "infekcję" sprzętu lub ostatecznie przejąć kontrolę nad komputerem. Przyjrzyjmy się uważnie, jak Laureaci Konkursu uchwycili naturę "mikroba": podstępny, przebiegły, groźny... trojany, robale, przedziwne stwory we wszystkich fantazyjnych odmianach.

Z wirusem nie ma żartów, najistotniejsze jest jednak jego usunięcie i zatrzymanie infekcji. Specjalne programy, zapory są pożądane i konieczne. Najważniejsze jednak jest to, by każdy zbudował własny, wewnętrzny system bezpieczeństwa... chociażby poprzez sztukę, twórcze działanie. Taką mamy nadzieję, że Międzynarodowy Konkurs Plastyczny "Inne Spojrzenie" sięgając po zrozumiały dla wszystkich kod, jaki jest język plastyki, stał się plastycznym antidotum na groźne - zwłaszcza dla młodego człowieka - wirusy. Przed nami wystawa pokonkursowa. Jak co roku widzowie - odbiorcy zinterpretują, dopełnią własną refleksją prezentowane "portrety" wirusa. Cząstka twórczej energii, siły wyobraźni i ekspresji młodych miłośników sztuki na pewno w nich pozostanie - pokonamy zatem wirusa jego własną bronią!

A co dalej...Wszyscy korzystajmy (świadomie!) z komputera, Internetu i jego zasobów. Uważnie przyglądajmy się światu - realnemu i wirtualnemu. Uczniów w wieku od 6 do 19 lat, którzy zechcą za naszym pośrednictwem podzielić się swoim talentem, zapraszamy do przyszłorocznej, siódmej edycji Międzynarodowego Konkursu Plastycznego "Inne Spojrzenie". Jaki będzie temat przewodni? Szczegóły w regulaminie, który dostępny będzie od 15 października 2008 r.

 

Do zobaczenia za rok

Elżbieta Malinowska - Gulińska

Dyrektor Ogniska Pracy Pozaszkolnej nr 1 w Sosnowcu