Inne Spojrzenie

Wyniki 2009



W siódmej edycji Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „Inne Spojrzenie” o tytule przewodnim „Tajemniczy Ogród” wzięło udział 2404 uczestników z 25 państw Europy, Azji, Afryki i Ameryki Północnej. Jury łącznie wytypowało do nagród i wyróżnień prace 261 uczestników. Uroczystość podsumowania konkursu i otwarcie wystawy pokonkursowej odbędzie się 15 maja 2009 roku o godz. 17.00 w Muzeum w Sosnowcu.

Grand Prix:

  • Antonina Silchenko: 15 lat, Kaliningrad, Rosja (N. F. Filina)

Nagrody:

Kategoria dziecięca: 6-9 lat.

Polska

  • Julia Wojtko:  Centrum Zajęć Pozaszkolnych Nr 1, Łódź (Renata Ćwiek),
  • Alicja Grudzińska: Centrum Zajęć Pozaszkolnych Nr 1, Łódź (Barbara Krzemińska – Sobczyk),
  • Oskar Stencel: Młodzieżowy Dom Kultury, Lębork (Alina Walkusz),
  • Kacper Grela: Młodzieżowy Dom Kultury im. Kornela Makuszyńskiego, Zamość (Magdalena Cieplechowicz),
  • Łukasz Mironiuk, Zespół Szkół w Białce k/Radzynia Podlaskiego, Radzyń Podlaski (Lucyna Stolarczyk),
  • Julia Grasela: Młodzieżowy Dom Kultury, Gorlice (Danuta Słyś – Tohl),
  • Antonina Markowicz: Młodzieżowy Dom Kultury, Gorlice (Danuta Słyś – Tohl),
  • Jakub Iwaszko: Społeczna Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Edukacyjnego, Gorzów Wielkopolski (Lech Jakubowski),
  • Karolina Kustrzyńska: Społeczna Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Edukacyjnego, Gorzów Wielkopolski (Lech Jakubowski),
  • Agata Beda: Osiedlowy Dom Kultury „Okrąglak” przy Spółdzielni Mieszkaniowej im. J. Zamoyskiego, Zamość (Maria Śliczniak),
  • Eryk Stempiński: Publiczne Przedszkole w Mieszkowie, Jarocin (Honorata Sójka – Kowalik,
  • Dawid Krawczak: Miejski Dom Kultury, Dęblin (Anna Krawczak),
  • Jan Sowa: Szkoła Podstawowa Nr 5 im. Janusza Korczaka, Zakopane (Anna Stawarz),
  • Maria Gregorczyk: Społeczna Szkoła Podstawowa Nr 1 im. St. Konarskiego STO, Katowice (Barbara Giezek),
  • Małgorzata Słodownik: Pałac Młodzieży, Warszawa (Bożena Szynkielewska),
  • Katarzyna Maciocha: Młodzieżowy Dom Kultury, Biłgoraj (Anna Świca),
  • Jakub Krasowski: Przedszkole Niepubliczne „Jacek i Agatka”, Gorzów Wielkopolski (Lech Jakubowski),
  • Karol Wójcik: I Społeczna Szkoła Podstawowa im. Unii Europejskiej, (Mieczysław Gradziuk)

Rosja-Republiki Karelii

  • Egor Zinovev: Ołoniec (Chanzyna Natalya Arkadevna)

Rosja

  • Mariya Stulova: Petersburg (Natalya Shalina),
  • Ksyusha Milcharek: Omsk (Belozyorova Ludmila Ivanovna),
  • Olga Prasolova: Omsk (Alferova Tatyana Valerevna),

Azerbejdżan

  • Melek Gadieva: Baku (Askerova Ganira),
  • Tamella Ismaylova: Baku (Hanum Mehtieva)

Kazachstan

  • Arina Kuznecova: Pawłodar (L.A. Kuznecova),

Łotwa

  • Zane Chudarane: Balvi (Elita Eglite)

Słowacja

  • Lenka Gallikova, Kieżmark (Jana Vaksmundska),
  • Lea Gallova: Kieżmark (Jana Vaksmundska),
  • Patrik Brosz: Kieżmark (Jana Vaksmundska),
  • Miroslava Navratilova: Kieżmark (Jana Vaksmundska),
  • Karmen Vaksmundska: Kieżmark (Jana Vaksmundska),
  • Julia Hutova: Kieżmark (Eliska Bednarova)

Białoruś

  • Valerya Skidan: Mozyrz (Olga Matyas),
  • Vladislav Zalegay: Mozyrz (Olga Matyas),
  • Ylya Kozemyakin:Nieśwież (Marina Konovalova),
  • Nastya Verstakovskaya: Nieśwież (Marina Konovalova),
  • Juliya Saganovich: Nieśwież (Marina Konovalova),
  • Aleksandra Minich: Dzierżyńsk (Darya Kasperovich),
  • Nastia Szman: Witebsk (Iryna Muraszko)

Kategoria dziecięca: 10 - 13 lat.

Polska

  • Agnieszka Marciniak, Młodzieżowy Dom Kultury, Żary (Wioletta Kołodziejczyk),
  • Marta Stepek, Młodzieżowy Dom Kultury, Żary (Wioletta Kołodziejczyk),
  • Karolina Bernacka, Młodzieżowy Dom Kultury, Rybnik (Milada Więckowska),
  • Agnieszka Świstulska, Gdańska Szkoła Podstawowa „Lingwista” im. Zjednoczonej Europy, Gdańsk (Magdalena Hinz – Wójcicka),
  • Angelika Adamczyk, Ognisko Pracy Pozaszkolnej Nr 1, Wodzisław Śląski (Natalia Sternik – Poparda),
  • Aleksandra Olszyna, Zespół Szkół Nr 3, Gimnazjum Nr 3, Wodzisław Śląski (Izabela Antończak),
  • Anna Guellard, Szkoła Podstawowa Nr 30, Lublin (Katarzyna Stanuch),
  • Magda Chłopska, Pałac Młodzieży, Koszalin Justyna Wojciechowska, I Społeczna Szkoła Podstawowa im. Unii Europejskiej, Zamość (Mieczysław Gradziuk),
  • Nicola Werner, Młodzieżowy Dom Kultury im. Tadeusza Sygietyńskiego, Sieradz (Zdzisława Budka)

Białoruś

  • Aleksandra Siman: Dzierżyńsk (Darya Kasperovich),
  • Kristina Zakovich:  Dzierżyńsk (Darya Kasperovich),
  • Sergey Aduckevich,:Dzierżyńsk (Vladimir Shcherbin),
  • Viktoriya Lobanova: Gorki (Elena Bruy),
  • Anna Mihaylenko: Homel (Ekaterina Bushynskaya),
  • Valeriya Kakuro: Homel (Elena Kedrova) Valeriya Zvereva, Orsza (Boris Ivanov),
  • Viktoriya Bobr: Mozyrz (Zanna Pancevich),
  • Veronika Murashko: Mozyrz (Zanna Pancevich)

Ukraina

  • Tanya Pleshkova: Irpiń (Julia Mazurek),
  • Etiopia Kseniya Panova: Addis Abeba (Elena Sashchenko)

Rosja

  • Lena Shmyga, Nazywajewsk (Irina Fyodorova),
  • Anastasiya Anodina, Omsk (Anatolevna Viktoriya Shurova),
  • Sonya Sivkova, Kaliningrad (Evgenya Rudenko),
  • Katya Belyaeva, Omsk (Belozyorova Ludmila Ivanovna),
  • Yana Kulikaeva, Omsk (Ulitina Alla Borisovna)

Rosja - Republika Karelia

  • Oleg Rodionov: Ołoniec (Elena Novikova),
  • Dasha Yakovleva: Ołoniec (Leontyev Roman Viktorovich),

Rumunia

  • Szathmari Edina: Târgu Mureş (Kalman Eniko),
  • Laszlo Judit:Târgu Mureş (Kalman Eniko),
  • Diaconu Sergiu Constantin: Iaşi (Doina Tudor)

Turcja

  • Ilayda Celep, Izmir (Asli Kinsizer)

Kazachstan,

  • Aleksandra Kovalenko, Pawłodar (Evgeniya Tityakova),
  • Mariya Toropova, Pawłodar (Larisa Yllarionova)

Holandia

  • Dominika Orłowska:Haga, (Grażyna Gramza)

Słowacja

  • Dominika Ruzbaska: Kieżmark (Jana Vaksmundska),
  • Jana Hantakova: Kieżmark (Gabriela Kornajova)

Kategoria młodzieżowa: 14 - 16 lat.

Polska

  • Aleksandra Kaczorowska: zgłoszenie indywidualne, Strzelce Krajeńskie (Iwona Hrabska) ,
  • Justyna Kłosowska: Zespół Szkół Plastycznych im. Władysława Hasiora, Koszalin (Ewa Miśkiewicz),
  • Małgorzata Stebart: Centrum Zajęć Pozaszkolnych Nr 1, Łódź (Renata Ćwiek,
  • Michalina Chwastyk: Gimnazjum Nr 2, Polkowice Sylwia Adamczyk, Młodzieżowy Dom Kultury, Gorlice (Danuta Słyś – Tohl),
  • Ewa Fellmann: Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 10, Gimnazjum Dwujęzyczne im. Dąbrówki, Poznań (Małgorzata Domina – Respondowicz),,
  • Aleksandra Paraszkiewicz: Pałac Młodzieży im. Juliana Tuwima, Łódź (Małgorzata Urbaniak – Wawrzyniak),
  • Maja Kołucka: Młodzieżowy Dom Kultury, Rybnik (Aldona Kaczmarczyk – Kołucka),
  • Anna Kiszka: Ognisko Pracy Pozaszkolnej Zespół „Przygoda”, Rybnik (Katarzyna Michalik-Kiszka),
  • Klaudia Gawliczek: Młodzieżowy Dom Kultury, Racibórz (Agnieszka Chmielecka)

Czechy

  • Stanislav Glen:  Kromieryż (Iveta Penasova)

Niemcy

  • Laura Fischer: Bayreuth (Ruth Stepper)

Rosja

  • Olkova Olya: Omsk (Tataurova Tatyana Filippovna),
  • Mihailova Vika: Omsk (Ulitina Alla Borisovna),
  • Kiryanova Anna: Iwantejewka (Olga Nesova),

Indonezja

  • Irrio Arfenanda Laksmana: Yogyakarta (Dra. Endang Sri Hastuti),

Kazachstan

  • Anastasiya Borisenko: Pawłodar (Olga Barilo)

Estonia

  • Stina Seppel, Tallinn (Kai Kuusing)

Białoruś

  • Juriy Efimovich: Iwacewicze (Krukovskaya Ludmila Vikentevna)
  • Anna Karpovich: Iwacewicze (Krukovskaya Lyudmila Vikentevna),
  • Anna Nashchinceva: Gorki (Olga Kotova),
  • Aleksandra Eryomina:Gorki (Aleksandr Shevcov),
  • Rim Assad, Gorki (Aleksandr Shevcov),
  • Anna Rusinova: Mińsk (Tatyana Voytenko),
  • Aleksandra Tatura: Mińsk (Tatyana Alyabeva) ,
  • Svetlana Kuhmevskaya: Mińsk (Tatyana V. Voytenko),
  • Viktoriya Tihanovich: Dzierżyńsk (Vladimir Shcherbin)
  • Aleksandra Dubovik: Dzierżyńsk (Vladimir Shcherbin)

Rumunia

  • Simon Aliz-Timea: Târgu Mureş (Mariana Serban)
  • Torok Abigel: Târgu Mureş (Mariana Serban)

Kategoria młodzieżowa: 17 - 19 lat.

Polska

  • Sylwia Solak: Młodzieżowy Dom Kultury, Rybnik (Aldona Kaczmarczyk-Kołucka),
  • Kinga Matkowska: Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży, Wrocław (Arleta Wierzbicka – Lipska),
  • Katarzyna Ostrowska: II Liceum Ogólnokształcące im. dr Władysława Pniewskiego, Gdańsk (Joanna Peplińska),
  • Marcin Hilmer: IV Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego, Bytom (Aleksandra Wnuk),
  • Joanna Bochnak: Młodzieżowy Dom Kultury, Rybnik (Aldona Kaczmarczyk – Kołucka),
  • Beata Buc: Zespół Szkół Plastycznych im. Władysława Hasiora, Koszalin (Ewa Miśkiewicz)

Białoruś

  • Alina Ratushnaya, Homel (Konstantin Prusov),
  • Marina Goncharova, Gorki (Aleksandr Shevcov)

Kazachstan

  • Shaihova Akdana: Pawłodar (A.N. Serenkova),
  • Irina Pisareva: Pawłodar (A.N. Serenkova)

Kanada

  • Anna Kościelny: Montreal (Stanisław Chylewski)

Rumunia

  • Ciobotaru Oana Maria: Iaşi (Doina Tudor),
  • Marcela Gramatic: Iaşi (Doina Tudor),
  • Ciobanu Maria-Roxana: Iaşi (Doina Tudor) Velicu Ana-Maria, Iaşi (Doina Tudor)

Wyróżnienia:

Kategoria dziecięca: 6-9 lat.

Polska

  • Julia Bilecka: Młodzieżowy Dom Kultury, Otwock (Monika Grajda),
  • Ola Nawacka:Pałac Młodzieży, Warszawa (Saida Siczek),
  • Anna Zagórska: Młodzieżowy Dom Kultury, Gorlice (Danuta Słyś – Tohl),
  • Gniewko Grzybowski: Społeczna Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Edukacyjnego, Gorzów Wielkopolski (Lech Jakubowski),
  • Julia Gwóźdź, Ognisko Pracy Pozaszkolnej Zespół „Przygoda”, Rybnik (Krystyna Kapusta),
  • Marcin Chaim: Pracownia „Skup Kultury”, Wojciech Łuka, Tychy (Ewa Szewczyk, Wojciech Łuka),
  • Maria Winiarska: Pracownia „Skup Kultury”, Wojciech Łuka, Tychy (Ewa Szewczyk, Wojciech Łuka),
  • Aleksandra Soroka: Osiedlowy Dom Kultury „Okrąglak” przy Spółdzielni Mieszkaniowej im. J. Zamoyskiego, Zamość (Maria Śliczniak),
  • Wiktor Dobrzyński, Centrum Zajęć Pozaszkolnych Nr 1, Łódź (Renata Ćwiek),
  • Piotrek Ptaszek: Młodzieżowy Dom Kultury, Rybnik (Danuta Sarna),
  • Adriana Mikońska: Młodzieżowy Dom Kultury, Lębork (Alina Walkusz),
  • Oliwia Jagodzińska: Pałac Młodzieży im. Juliana Tuwima, Łódź (Ryszard Kotulski),
  • Zuzanna Gołdyn: Pałac Młodzieży, Katowice (Joanna Lubowska-Dziewierska),
  • Joanna Kowalik: Zespół Szkół w Białce k/Radzynia Podlaskiego, Radzyń Podlaski (Lucyna Stolarczyk),
  • Wiktor Skotarczak: Fraszki – Igraszki”, Poznań (Edyta Ćwiek),
  • Malwina Milak: Młodzieżowy Dom Kultury im. M. Kozara-Słobódzkiego, Świdnica (Joanna Walerowicz),
  • Kuba Szyda: Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Przyjaciół Ziemi, Kostrzyn nad Odrą (Agata Szafruga),
  • Dawid Rzepa: Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Przyjaciół Ziemi, Kostrzyn nad Odrą (Agata Szafruga),
  • Tadeusz Broda: Młodzieżowy Dom Kultury Nr 2, Tychy (Adam Niesyto),
  • Paulina Tadyszak: Szkoła Podstawowa Nr 65 im. Fr. Żwirki i St. Wigury, Poznań (Małgorzata Anna Furmanowska),
  • Wiktoria Małecka: Młodzieżowy Dom Kultury im. Kornela Makuszyńskiego, Zamość (Magdalena Cieplechowicz),
  • Stanisław Tański: Młodzieżowy Dom Kultury im. Kornela Makuszyńskiego, Zamość (Magdalena Cieplechowicz),
  • Weronika Janeczek: Młodzieżowy Dom Kultury im. Tadeusza Sygietyńskiego, Sieradz (Dorota Młynarczyk) Anna Rakszawa: Ognisko Pracy Pozaszkolnej Zespół „Przygoda”, Rybnik (Krystyna Kapusta)

Rumunia

  • Serban Luca: Buzău (Toader Luminica)

Azerbejdżan

  • Kamilla Visheva: Baku (Tofik Mamedov)

Szwajcaria

  • Paula Patsiatsis: Zurych (Agata Włodarczyk)

Słowacja

  • Viktoria Cehulova: Kieżmark (Eliska Bendarova),
  • Pavol Binek: Kieżmark (Eliska Bednarova)

Kazachstan

  • Liana Klenova: Pawłodar (E. S. Tarasova),
  • Aruzhan Duysyebay: Pawłodar (A.N. Serenkova)

Łotwa

  • Agnese Bleidere, Balvi (Anita Putninya)

Rosja

  • Liza Goncharova:Petersburg, (Olesya Kostenko),
  • Sofiya Danileyko: Kaliningrad (Evgenya Rudenko),
  • Elizaveta Dobrohotova: Petersburg (Natalya Shalina),
  • Stefani Pelipas: Kaliningrad (Irina Rychkova),
  • Marya Aksyonova:  Iwantejewka (Svetlana Goryacheva),
  • Masha Orehova: Omsk (Zabolotko Natalya Valerevich),
  • Margo Kuklina: Omsk (Starikova Zinaida Aleksandrovna),
  • Petr Arhipov: Petersburg (Natalya Shalina),
  • Roma Aitmuhametov: Omsk (Belozyorova Ludmila Ivanovna,

Białoruś

  • Alina Grishanovich: Mińsk (Olga Koscova),
  • Irina Lukashevich: Mozyrz (Svetlana Serkova),
  • Anastasiya Serak: Rzeczyca (Vaskova Galina Vladimirovna),
  • Alina Karnickaya: Dzierżyńsk (Daria Kasperovich),
  • Anna Matveeva: Witebsk (Iryna Muraszko),
  • Angelina Parhimovich: Dzierżyńsk (Vladimir Shcherbin),
  • Danil Ryabcev: Dzierżyńsk (Darya Kasperovich),
  • Karina Bakunovich: Dzierżyńsk (Darya Kasperovich)

Kategoria dziecięca: 10 - 13 lat.

Polska

  • Aleksandra Jargan: Pałac Młodzieży im. Juliana Tuwima, Łódź (Małgorzata Urbaniak – Wawrzyniak),
  • Katarzyna Porębska: Społeczna Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Edukacyjnego, Gorzów Wielkopolski (Agata Szafruga),
  • Klaudia Szkop: Autorskie Atelier Elżbiety Chodyń-Semczuk, Pruszków (Elżbieta Chodyń-Semczuk),
  • Ania Fabich: Pałac Młodzieży PCE, Szczecin (Kornelia Tumanowicz),
  • Aleksandra Buchwald: Sławskie Centrum Kultury, Sława (Anna Tomiczek),
  • Anna Kołpaczewska: Młodzieżowy Dom Kultury, Żary (Wioletta Kołodziejczyk),
  • Julia Wicher, Młodzieżowy Dom Kultury, Piła (Maria Korkowicz),
  • Adriana Pękalska: Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży, Wrocław (Agnieszka Grzechowiak),
  • Aleksandra Bilińska: Centrum Zajęć Pozaszkolnych Nr 1, Łódź (Renata Ćwiek),
  • Olga Grodzka: Osiedlowy Dom Kultury „Okrąglak” przy Spółdzielni Mieszkaniowej im. J. Zamoyskiego, Zamość (Maria Śliczniak),
  • Oskar Sierka: Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 6, Szkoła Podstawowa Nr 33 im. Adama Mickiewicza, Sosnowiec (Aleksandra Stroińska),
  • Angelika Adamczyk: Zespół Szkół Nr 3, Gimnazjum Nr 3, Wodzisław Śląski (Izabela Antończak),
  • Klaudia Kasprzyk: Szkoła Podstawowa w Pniówku, Zamość (Alina Korneluk),
  • Margareta Łysiak: Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Przyjaciół Ziemi, Kostrzyn nad Odrą (Agata Szafruga),
  • Dominik Dziumowicz: Młodzieżowy Dom Kultury, Gorlice (Danuta Słyś – Tohl),
  • Julia Lewandowska: Szkoła Podstawowa Nr 30, Lublin (Katarzyna Stanuch),
  • Aleksandra Trydulska: Pałac Młodzieży, Warszawa (Bożena Szynkielewska),
  • Aleksandra Osiak, Pałac Młodzieży, Warszawa (Bożena Szynkielewska),
  • Agata Michorowska: Osiedlowy Dom Kultury „Okrąglak” przy Spółdzielni Mieszkaniowej im. J. Zamoyskiego, Zamość (Maria Śliczniak),
  • Klaudyna Bogucka: Centrum Zajęć Pozaszkolnych Nr 1, Łódź (Renata Ćwiek),
  • Iga Domagała: Społeczna Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Edukacyjnego, Gorzów Wielkopolski (Agata Szafruga),
  • Marta Szkiłondź: Pałac Młodzieży im. J . Tuwima, Łódź, (Małgorzata Urbaniak-Wawrzyniak)

Słowacja

  • Miriam Gecelovska: Kieżmark (Jana Vaksmundska),
  • Klaudia Kellnerova: Kieżmark (Eliska Bednarova) Rosja-Republika Karelii
  • Julya Tokar, Ołoniec: (Novikova Elena Nikolaevna),
  • Nastya Vahrateeva: Ołoniec (Leontev Roman Viktorovich)

Kazachstan

  • Anastasiya Adusheva: Pawłodar (Tamara Rovennaya),
  • Anastasiya Kobylchenko: Pawłodar (Larisa Yllaryonova),
  • Aynura Smakanova: Jekybastuz (Olga Stuzhuk)

Białoruś

  • Lesha Brushko: Homel (Juliya Gaykova),
  • Liza Starchenko: Homel (Juliya Gaykova),
  • Mariya Shundikova: Homel (Elizaveta Ovchinnikova),
  • Dima Smirnov: Mińsk (Irina Smirnova),
  • Anastasiya Melchenko: Mozyrz (Olga Matyas),
  • Aleksey Kot: Dzierżyńsk (Vladimir Shcherbin),
  • Dima Prohorevich: Dzierżyńsk (Vladimir Shcherbin)

Rosja

  • Vladislav Latynov: Iwantejewka (Olga Nesnova),
  • Ekaterina Rudeeva: Kaliningrad (Juliya Abramova),
  • Sonya Tkachenko: Omsk (L.A. Zaremba),
  • Alina Genrikh: Omsk (Konovalova Ludmila Afanasevna),
  • Nastya Kurmachyova: Omsk (Belozyorova Ludmila Ivanovna)

Kategoria młodzieżowa: 14 - 16 lat.

Polska

  • Patryk Bojsa: Młodzieżowy Dom Kultury, Gorzów Wielkopolski (Małgorzata Całus–Jarno),
  • Dorota Potoła: Młodzieżowy Dom Kultury, Gorzów Wielkopolski (Anna Aniela Kowala),
  • Alicja Remian: Zespół Plastyczny „Pastele”,Dębnowski Ośrodek Kultury, Dębno (Aniela Głodny),
  • Mateusz Rybarczyk: Młodzieżowy Dom Kultury im. Janusza Korczaka, Chodzież (Dorota Borucka),
  • Zuzanna Zagórska: Młodzieżowy Dom Kultury im. Janusza Korczaka, Chodzież (Dorota Borucka),
  • Michalina Łuczak: Zespół Szkół Plastycznych im. Władysława Hasiora, Koszalin (Ewa Miśkiewicz),
  • Monika Kruszewska: Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży, Wrocław (Arleta Wierzbicka – Lipska),
  • Lidia Korzeniewsk: Pałac Młodzieży im. Juliana Tuwima, Łódź (Małgorzata Urbaniak – Wawrzyniak),
  • Adriana Gładysz: Osiedlowy Dom Kultury „Okrąglak” przy Spółdzielni Mieszkaniowej im. J. Zamoyskiego, Zamość (Maria Śliczniak),
  • Anna Chmielek: Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr III, Świdnica (Kamila Karst),
  • Dagmara Gnutek: Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr III, Świdnica (Kamila Karst),
  • Ewa Oleś: Ognisko Pracy Pozaszkolnej Zespół „Przygoda”, Rybnik (Krystyna Kapusta)

Rosja

  • Sasha Andreeva: Omsk (Ulitina Alla Borisovna),
  • Lera Vasileva: Omsk (Ulitina Alla Borisovna),
  • Anna Kiryanova: Iwantejewka (Olga Nesnova)

Białoruś

  • Anastasiya Soroka: Mozyrz (Zanna Pancevich),
  • Katya Ladutko: Mińsk (Vyaceslav Ovsyannikov),
  • Viktoriya Gricuk: Mińsk (Tatyana Voytenko),
  • Anastasiya Ylenkova: Iwacewicze (Krukovskaya Ludmila Vikentevna),
  • Viktoriya Pivovar: Iwacewicze (Krukovskaya Ludmila Vikentevna),
  • Dmitriy Malinovskiy: Homel (Ekaterina Bushinskaya),
  • Mariya Kocach: Nieśwież (Marina Konovalova)

Bułgaria

  • Valentina Slaveeva Pandelieva: Goce Dełczew (Sonya Ylieva Vodenova)

Azerbejdżan

  • Nazrin Sahibova: Baku (Halida Kyazimova),
  • Tamilla Ahmedova: Baku (Tofik Mamedov)

Estonia

  • Mareta Palli: Tallinn (Kai Kuusing)

Indie

  • Tairova Shahzoda, Nowe Delhi (Vlasov Aleksandr Vasilevich)

Kategoria młodzieżowa: 17 - 19 lat.

Polska

  • Katarzyna Folga: Młodzieżowy Dom Kultury, Rybnik (Milada Więckowska)
  • Bogna Plaskura: Młodzieżowy Dom Kultury, Rybnik (Milada Więckowska),
  • Jakub Kowol:  Młodzieżowy Dom Kultury, Rybnik (Aldona Kaczmarczyk-Kołucka),
  • Joanna Gryzińska: Młodzieżowy Dom Kultury im. Janusza Korczaka, Chodzież (Dorota Borucka),
  • Agnieszka Matusiewicz: Młodzieżowy Dom Kultury im. Janusza Korczaka, Chodzież (Dorota Borucka),
  • Maria Krajka: Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych, Krobia (Monika Szwarczyńska),
  • Lidia Cyplik: Zespół Szkół Plastycznych im. Władysława Hasiora, Koszalin (Ewa Miśkiewicz),
  • Beata Suszek: Osiedlowy Do Kultury „Okrąglak” przy Spółdzielni Mieszkaniowej im. J. Zamoyskiego, Zamość (Maria Śliczniak),
  • Magdalena Szutko: Liceum Plastyczne, Gliwice (Katarzyna Szymczyk)

Rumunia

  • Andreia Dobrota:Buzău (Tiberiu Stanescu),
  • Csont Borbala: Târgu Mureş (Csiky Agnes)
  • Magyari Annamaria: Târgu Mureş (Csiky Agnes),
  • Ungureanu Flobinel: Iaşi (Doina Tudor),
  • Ursache Adelina: Iaşi (Doina Tudor)

Kazachstan

  • Elmira Gizatullina: Pawłodar (A.N. Serenkova)

Wyróżnienia honorowe:

  • Tomasz Frydrych: Miejskie Gimnazjum im. I. J. Paderewskiego, Chodzież (Izabela Kostrzewa),
  • Dawid Kierenkiewicz: Młodzieżowy Dom Kultury im. Janusza Korczaka, Chodzież (Izabela Kostrzewa),
  • Kornelia Jendrysik: Zespół Szkół Specjalnych Nr 3, Chorzów (Małgorzata Klimek),
  • Bożena Głowacka: Zespół Szkół Specjalnych Nr 3, Chorzów (Małgorzata Klimek),
  • Klaudia Paczkowska: Zespół Szkół Specjalnych Nr 3, Chorzów (Małgorzata Klimek),
  • Agnieszka Janota: Szkoła Podstawowa Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi, Cieszyn (Jolanta Piekut i Monika Milerska),
  • Patryk Galata: Specjalny Ośrodek Szkolno–Wychowawczy dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych, Dąbrowa Górnicza (Agnieszka Mucha, Edyta Goc, Katarzyna Borzęcka)