Inne Spojrzenie

X edycja konkursu - 2012 rokuCo schowano do Kapsuły Czasu,… czyli test z rysunkiem węża boa otwartego i zamkniętego.

Czy pamiętacie bohaterów. „Małego Księcia” - pięknej literackiej paraboli, napisanej przez Antoine’a de Saint-Exupéry w latach czterdziestych XX wieku? Tak, mam na myśli głównego bohatera, kilkuletniego chłopca, który opuścił swoją rodzinną asteroidę B-612 i udał się w podróż edukacyjną po sąsiednich planetach. Trafił również na Ziemię i tu na pustyni spotkał pilota. Dla edukacji Małego Księcia ważniejsze były spotkania z innymi bohaterami, jednak dla narratora –pilota te osiem dni spędzone z „przybyszem z gwiazd” nadały sens jego całemu dojrzałemu życiu. Jako dorosły, pilot prowadził samotne życie, bo z innymi nie znajdował wspólnego języka. Pamiętacie, prawie nikt nie zdawał testu z rysunkiem nr 1 i nr 2, czyli z rysunkiem węża otwartegoi zamkniętego.Aż do czasu spotkania na Saharze… Mały Książę bez trudu dostrzegł w nieporadnym obrazku to, czego nie widzieli pragmatyczni dorośli, ponieważ jako dziecko kierował się niczym nieskrępowaną wyobraźnią. Zatem, co wspólnego mają ze sobą bohaterowie „Małego Księcia” i jubileuszowa, dziesiąta edycja Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „Inne spojrzenie” o temacie przewodnim: Kapsuła Czasu? Wbrew pozorom, bardzo wiele. Wyobraźmy sobie, że nasz Konkurs to taka książkowa pustynia – miejsce, gdzie obdarzone wyobraźnią, wrażliwością i ciekawością świata dziecko spotyka dorosłego. Ale taką osobę, dla której problemy małego człowieka są priorytetowe( Pamiętacie, jak bardzo pilot martwił się, że brak rzemienia na narysowanym kagańcu nie pozwoli Małemu Księciu na poskromienie baranka).

Jako organizatorzy Konkursu mieliśmy zaszczyt takich dorosłych – „pilotów” pozyskać do współpracy i za wieloletnie wsparcie w tym miejscu wypada im bardzo serdecznie podziękować: Nauczycielom- mistrzom w edukacji plastycznej, pod okiem których doskonalą swe umiejętności uczestnicy Konkursu.Dzięki zaangażowaniu tych pedagogów uczniowie mogą realizować zagwarantowane w Konwencji o Prawach Dziecka prawo do swobodnej wypowiedzi artystycznej, Dyrektorowi Polskiego Komitetu Narodowego UNICEF Panu Markowi Krupińskiemu i pracownikom tej instytucji, którzy wspólnie realizują , obok programów pomocy na rzecz dzieci, akcję uświadomienia wszystkim, że Rodzina Ludzka nie może się rozwijać bez właściwej ochrony potrzeb najmłodszych mieszkańców planety.

Prezydentowi Miasta Sosnowca Panu Kazimierzowi Górskiemu – włodarzowi Miasta, które, realizując podstawowy cel statutowy, jakim jest zaspokajanie zbiorowych potrzeb mieszkańców, sprawy publicznej edukacji na liście zadań umieszczana pierwszym miejscu.

Mecenasom Konkursu - Właścicielom i osobom zarządzającym Firmami i Instytucjami Sponsorującymi. Profesjonalizm i kompetencje zawodowe tych osób gwarantują nie tylko rozwój w biznesie, pozwalają osiągnąć sukces niekomercyjny utalentowanym młodym ludziom. Pytanie trzecie i najważniejsze- Co schowano w Kapsule Czasu, czyli jak uczestnicy 10. Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „Inne Spojrzenie” wywiązali się z konkursowego zadania- namalowania tego, co najważniejsze i warte ocalenia? Odpowiedź nie jest ani prosta ani jednoznaczna. Przecież mają prawo jeszcze nie wiedzieć, dopiero się uczą, poznają świat. Ale na pewno wiedzą ( podobnie jak Mały Książę), że na świecie są groźne dla planety baobaby oraz piękne, choć kapryśne, róże. I że ważne jest to, co „oswojone”. Dla mnie najcenniejszą wartością schowaną w naszej Kapsule Czasu jest wyobraźnia, wrażliwość i talent Uczestników Konkursu. Dzięki nim, podobnie jak Mały Książę, będą mogli w często niedoskonałym świecie, jak w niedoskonałych rysunkach pilota, dostrzec rzeczy i sprawy godne uwagi. A propos rysunków węża otwartego i zamkniętego – każdy z Was może przeprowadzić taki test na wyobraźnię.Pokażcie znajomym nasz katalog, prace laureatów, a zwłaszcza okładkę i zapytajcie, co widzą. Jeżeli ktoś jest tylko dorosły i odczyta rysunek dosłownie, bądźcie wyrozumiali. Jak mawiał Mały Książę, od dorosłych nie można zbyt wiele wymagać.Życzę miłej zabawy i do zobaczenia za rok, w kolejnej 11. Edycji Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „Inne Spojrzenie”.Elżbieta Malinowska-Gulińska