Inne Spojrzenie

VIII edycja konkursu - 2010 rokuPodróż do przyszłości…to motyw przewodni a zarazem zadanie plastyczne, jakie postawiliśmy przed uczestnikami tegorocznej edycji Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „Inne Spojrzenie”. Jako pamiątkę z tej niezwykłej wyprawy do świata wyobraźni otrzymaliśmy 2249 niezwykłych rysunków i obrazów wykonanych przez dzieci i młodzież z całej Polski oraz z 12 innych państw: Rosji, Rumunii, Białorusi, Azerbejdżanu, Łotwy, Kazachstanu, Turcji, Ukrainy, Bułgarii, Chorwacji, Indii, a także po raz pierwszy z Chin.

A zatem , jak świat będzie wyglądał w przyszłości? I nie chodzi tu tylko o wizje technologiczne, projekty pojazdów do odbywania intergalaktycznych podróży czy makiety gwiezdnych miast. Stanisław Lem, najwybitniejszy przedstawiciel polskiej fantastyki naukowej, pisarz, którego książki przetłumaczono na 36 języków i wydano na świecie w 27 mln egzemplarzy, w jednym z ostatnich wywiadów1 mówi o  rozczarowaniu własnymi futurologicznymi wizjami. Mówi o tym, że człowiek w swych marzeniach o przyszłości  może stać się niebezpieczny. Co więcej, cywilizacja rozwija się w takim tempie, że ludzkość nie tylko nie reagujena zagrożenia,  ale nie ma nawet czasu na sformułowanie pytań i problemów.

Czy warto jednak marzyć o przyszłości? Uczestnicy tegorocznej edycji Konkursu „upoważniają” nas do udzielenia odpowiedzi zdecydowanie twierdzącej, gdyż ich marzenie nie jest marzeniem bezrefleksyjnym. Konkursowe prace to nie tylko świadectwa wrażliwości artystycznej, ale przede wszystkim wrażliwości etycznej. Ostrzegają przed nadmierną izolacją i samotnością, katastrofą ekologiczną i demograficzną. Widzimy, jak ważne dla młodego pokolenia są wartości: rodzina, szczęście, pokój oraz szacunek dla tradycji ( zwłaszcza w pracach nadesłanych z Indii i Hongkongu). Zatem pytanie o przyszłość staję się zadaniem dla teraźniejszości; tu i teraz musimy dbać przede wszystkim o tę wrażliwość i umiejętność twórczego dialogu w uniwersalnym języku sztuki.

Elżbieta Malinowska-Gulińska

Dyrektor Ogniska Pracy Pozaszkolnej nr 1 w Sosnowcu

1) Małpa w podróży, ze Stanisławem Lemem rozmawia Jacek Żakowski [w:] „Gazeta Wyborcza” 2000/nr 105, s. 8; dostęp:  http://solaris.lem.pl/home/wywiady/55-wywiady/205-malpa-w-podry