Inne Spojrzenie

IX edycja konkursu - 2011 rokuMiędzy snem i jawą…

Podsumowując dziewiątą edycję Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „Inne Spojrzenie” możemy czuć satysfakcję z aktywności 3956 jego uczestników. Marzenie i wyobraźnia (wprowadzone motywem przewodnim „Twój kolorowy sen”) okazały się uniwersalnym sposobem odkrywania tajemnic świata dla młodych ludzi nie tylko z całej Polski ale także z Białorusi, Kazachstanu, Łotwy, Litwy, Rumunii, Bułgarii, Bahrainu, Armenii, Gwinei, Rosji, Chin, Chorwacji, Indii, Holandii, Jordanii, Kataru, Czech, Ukrainy, Macedonii, Arabii Saudyjskiej.

Motyw przewodni Konkursu, nawiązujący do postrzegania sztuki jako ekspresji stanów podświadomych, wywołał wśród uczestników naszego Konkursu twórczą erupcję: prawdziwy „wybuch” barw, kształtów i sytuacji. Nagrodzone i wyróżnione prace, wydobywając wieloznaczność form i koloru, oddają stan twórczego zdziwienia. Takie właśnie poczucie dziwności sprawiło, że znudzona wiedzą książkową Alicja, bohaterka powieści Lewisa Carrolla1, podążyła za pięknie ubranym królikiem do Krainy Czarów, by przeżyć w niej najniezwyklejsze przygody. Kraina Czarów, jak prawdziwa kraina snu, nie miała wiele wspólnego z jawą. Najbardziej prawdziwa była postawa Alicji, młodej dorastającej osoby ciągle zdumionej dziwnymi regułami rządzącymi tamtym światem.

Przygody Alicji w Krainie Czarów kończą się szczęśliwie. Nawet dramatyczne wydarzenia w sądzie, złowieszcze słowa Królowej, atak talii kart okazały się tylko…snem, snem śnionym podwójnie. Wszak siostra Alicji śni, że dorastająca Alicja zachowa dziecięca wrażliwość, ufność i wyobraźnię.  Czy tak się stanie? Czy rzeczywistość jawy pozwala w ogóle na zachowanie niczym nieskrępowanej radości i beztroski dziecięcego snu? Czy dziecięcy sen może pozostać cudownie kolorowy…? Możemy i powinniśmy pytać i zrobić wszystko, by tak się stało.

Elżbieta Malinowska – Gulińska

Dyrektor Ogniska Pracy Pozaszkolnej nr 1 w Sosnowcu

1) Powieść „Alicja w Krainie Czarów” napisana przez Lewisa Carolla w 1865 r.